Nejčastější dotazy

Odkud korálky pocházejí?

Korálky jsou vyrobeny z pravého baltského jantaru. Většina naší nabídky pochází z Litvy, kde se jantar řadí k hlavním vývozním artiklům, a to již po tisíciletí. Zpracovává se v malých rodinných dílnách, kde se třídí, brousí, leští, vrtá i navléká. Ruční zpracování, letité zkušenosti a péče dávají korálům jedinečný vzhled a odpovídající kvalitu.

V nabídce můžete objevit i výrobky z indonéského jantaru. Ten se sensoricky i vzhledově od baltského dost odlišuje. Je jedinečný, tajemný, důstojný, uspokojí i vysoké estetické nároky.


Mají jantarové korálky certifikát pravosti?

Certifikát (resp. prohlášení o pravosti) korálky nemají. Neexistuje totiž žádná instituce, a to ani na národní (myšleno v místě nálezu jantaru), ani na mezinárodní úrovni, která by pravost jantaru ověřovala a certifikovala. Pokud někde narazíte na „certifikát pravosti jantaru“, vězte, že si ho prodejce nebo výrobce vytvořil sám a osvědčení má tudíž nulovou vypovídací hodnotu. Jeden z našich dodavatelů se dokonce vyjádřil v tom smyslu, že čím krásnější certifikát, tím větší pravděpodobnost padělku. Jedinou možností, jak zajistit úřední razítko ke zboží, by bylo každý kousek nechat prověřit soudním znalcem, což by ale samozřejmě cenu výrobků několikanásobně zvedlo. Vhodnější je proto přesvědčit se o pravosti jantaru zkouškou.


Je nutné před prvním použitím jantarové korálky nabíjet na slunci?

Ne! Jantaru UV záření škodí.


Nebudou jantarové korálky dítěti příliš dlouhé?

Dětem do cca 6 let dobře sedí korálky s nejobvyklejší dětskou délkou 33 cm. Malé děti mohou mít korálky  volnější, ale rychle do nich dorostou. Pokud je vaše dítě výrazně drobnější než vrstevníci, doporučujeme zvolit nejkratší velikost 30 cm, případně nechat korálky zkrátit na míru. Informace o délce návleku je vždy uvedena u zboží.


Neuškrtí se dítě na korálcích?

Korálky jsou obvykle opatřeny běžným šroubovacím uzávěrem, který není samootevírací. Pokud máte obavy o bezpečí dítěte, doporučujeme nechat uzávěr vyměnit za bezpečnostní, který se při silném tahu sám otevře. Zkušenosti jsou takové, že děti o korálcích vůbec neví, nosí je ochotně a k zachycení šňůrky, např. při hře nebo ve spánku nedochází, protože korálky leží na krku a příliš nepovlávají. Přesto je vhodné věnovat bezpečnosti při nošení pozornost – viz Návod na použití jantarových korálků a péči o ně.


Musím jantarové korálky sundavat na spaní/koupání/plavání?

Většina dětí s korálky bez problémů a bezpečně spí. Pokud máte nepříjemný pocit, můžete je samozřejmě na spaní sundavat. Na koupání lze korálky ponechat, ale neměly by příliš často přijít do kontaktu s tělovou kosmetikou. Pokud se to stane, je třeba je opláchnout čistou vodou. Na plavání v bazénu, rybníce nebo moři doporučujeme korálky sundavat, ve vodě často dochází k samovolnému povolení uzávěru.


Může dítě jantarové korálky okusovat?

Ne, v žádném případě.  Jantar je měkký materiál, který se snadno mechanicky poškodí. Ideální je, pokud korálky dítěti sedí na krku tak, že do pusy nedosáhnou. Při polknutí kousku korálku nic nehrozí, žaludeční kyselina si s ním poradí. Vdechnutí je samozřejmě potenciálně nebezpečné.


Je nějaký rozdíl mezi jednotlivými barvami jantaru, co se týče zdravotních účinků?

Ne, všechny barvy mají účinky shodné. Vyšší účinnost se udává u neleštěného jantaru, po mnoha osobních zkušenostech ale tuto informaci nemohu potvrdit.


Z čeho je vyrobena šňůrka korálků? Jsou mezi jednotlivými korálky uzlíky?

Šňůrka je vyrobena buď z přírodního, nebo syntetického (častěji) hedvábí. Mezi jednotlivými korálky jsou vždy uzlíky (s výjimkou některých náhrdelníků pro dospělé). Při náhodném roztržení se tak nerozsypou a neztratí všechny korálky.


Dostal/a jsem svoje korálky, ale vypadají úplně jinak, než jsem si představoval/a.  Nevypadají jako z drahého kamene, ale jako plastové. Jsou opravdu jantarové?

Jantar není nerost, ale zkamenělá pryskyřice. Od nerostů se sensoricky velmi liší.  Je lehký, teplý na pohmat, měkký, působí jemně, hladce a klouzavě.  Pokud vidíte jantar naživo poprvé, může vás to překvapit. Od některých druhů plastů se odlišuje obtížně, zvlášť pokud nemáte po ruce srovnávací vzorek (naopak máte-li po ruce falešné korálky a můžete srovnat zároveň, rozdíl je na první pohled jasný). Potřebujete-li se přesvědčit, že korálky jsou skutečně pravé, sami si to můžete otestovat

Vybral/a jsem si zlomkové korálky, ale mám obavy, aby nezpůsobovaly na kůži otlaky. Jsou vhodnější zaoblené tvary?

I zlomkové korálky mají zahlazené ostré hranky a při nošení nezpůsobují žádné obtíže, neškrabou ani netlačí (hlavně díky nízké váze). Jediné, co mohou způsobit, je otlak jako od gumy od kalhot, pokud na nich někdo usne. Tento otlak však rychle zmizí.


Jsou jantarové korálky vhodné pro dítě s atopickým ekzémem?

Zde je vždy potřeba vyhodnotit, jak na korálky dítě reaguje. Některé děti s ekzémem na korálky reagují dočasným zhoršením stavu, a pak jeho výrazným vylepšením (nemoc postupuje zevnitř ven přes kůži), některým korálky pomohou i bez zhoršení. Pokud má dítě velký a mokvavý ekzém v oblasti krku, bude vhodnější dát mu spíše jantarový náramek.


Jsou jantarové korálky atestované jako zboží vhodné pro děti do 3 let?

Ne, korálky nejsou atestovány Státním zkušebním ústavem jako zboží určené dětem do 3 let. Berte prosím na vědomí, že použití korálků ve věkové kategorii do tří let je plně na vašem rozhodnutí a na vaší odpovědnosti.


Jsou tedy jantarové korálky pro menší děti naprosto bezpečné?

Jako každá věc  a každá lidská činnost má i nošení korálků dětmi svá rizika – více v odkazu Návod na použití jantarových korálků a péči o ně. Při používání selského rozumu a dodržování základních opatření jsou však tato rizika minimalizována.


Vybral/a jsem si korálky, u kterých je napsáno Dostupné na objednávku. Co to znamená?

Znamená to, že toto zboží momentálně není skladem. Budeme vás kontaktovat s informacemi o možném termínu doručení. Doba dodání zboží na objednávku je do 6 týdnů (zpravidla je ale mnohem kratší).


Rád/a bych od od vás odebírala korálky ve větším množství pro svůj obchod. Je to možné?

Ano, rádi navážeme spolupráci. Prosím, kontaktujte nás e-mailem nebo telefonicky, rádi vám vyjdeme vstříc.

 

    jantarove-koralky-caste-otazky