Naši milí zákazníci, Vánoce jsou tady za pár týdnů a pokud chcete obdarovat svoje blízké jedinečnými korálky na míru, je nejvyšší čas je objednat. Vzhledem k obrovskému zájmu jsme se letos rozhodli poslední zakázky přijmout v polovině listopadu, tedy nejpozději v pátek 16.11., abychom vše v klidu a bez stresu stihli. Toto opatření se týká pouze zakázek, běžné skladové korálky odesíláme až do 18.12. Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vaše objednávky :-)

Jak poznat pravý jantar

Ano, i jantar se dá – jako všechno – zfalšovat. Nejčastěji jde o čínské (překvapení?) padělky, vyrobené z plastu. Jak je odhalit?

Zkouška slanou vodou 

Je nejjednodušší a nejrychlejší, avšak má své mínusy. V hrnku vody rozmíchejte 4 lžíce soli a vhoďte korálky dovnitř. Pokud plavou, jde o pravý jantar, pokud jdou ke dnu, je to plast. Tato zkouška ovšem neodhalí padělek z polystyrenu a kopál – obojí také plave. (Kopál je taktéž zkamenělá pryskyřice, pochází zpravidla z Jižní Ameriky a nemá ani vzhledové, ani zdravotní vlastnosti pravého jantaru). Rovněž šperky s kovem nebudou ve slané vodě plavat.

Zkouška ohněm

Zní sice dramaticky, ale v zásadě jde pouze o vypálení jantarového korálku. Hořící jantar má typickou borovicovou vůni, která se rozhodně nedá zaměnit za zápach pálícího se plastu. Jantar navíc vyhoří, zatímco plast se pouze rozteče.

Existuje několik způsobů, jak si ověřit pravost jantaru

Zkouška nahřátou jehlou

Je to obdoba zkoušky ohněm, akorát při ní nepřijdete o celý vzorek. Žhavá jehla zanechá v jantaru dírku, přičemž její okolí je popraskané, jantar opět typicky zavoní. Plast páchne a okolí vpichu zůstane bez prasklin. Nepíchejte však jehlou do uzávěru, je vždy plastový .-).

Zkouška acetonem 

Asi nejpraktičtější způsob zkoušky pravosti jantaru. Namočte vatovou štětinku do odlakovače s acetonem a opatrně s ní přejíždějte po zkoumaném kousku. Pokud jde o pravý jantar, zůstane beze změn a na tyčince se neobjeví nic. Pokud jde o plast, začne se naleptávat a tyčinka se zabarví do žluta.

Naše korálky pocházejí z mnohokrát ověřených zdrojů a na jejich pravost se lze spolehnout. Přesto i tak čas od času podrobíme některé kousky zkoušce pravosti. Zatím všechny uspěly. :-)

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.